28-авг 2024 yil 41

Aholini roʻyxatga olishning tashkiliy rejasini ishlab chiqish

Aholi yozuvlari, shu jumladan yashash manzillari maʻlumotlar bazasi va maʻmuriy tumanlarni yaratish. Aholini, shu jumladan turar joy manzillarini roʻyxatga olish turli hududlarda aholining joylashishi toʻgʻrisida aniq va dolzarb maʻlumotlarni olish uchun amalga oshiriladigan murakkab va talabchan jarayondir. Aholini roʻyxatga olish uchun tegishli tashkiliy tuzilmani yaratish. Xodimlarni, shu jumladan roʻyxatga oluvchilarni aholini roʻyxatga olish hisobi metodologiyasi va maʻlumotlarni yigʻish boʻyicha oʻqitish. Aholini roʻyxatga olish rejasini ishlab chiqish va aholini roʻyxatga olish joylarini taqsimlash.

Manzil registrini yaratish:

Roʻyxatga olingan hududdagi barcha roʻyxatga olingan uylar va kvartiralarni oʻz ichiga olgan manzil reestrini ishlab chiqish. Yangi binolar, buzilishlar, manzillar tarkibidagi oʻzgarishlar toʻgʻrisidagi maʻlumotlar asosida reestrni yangilash.

Aholini roʻyxatga olish boʻyicha taqsimot:

Aholini roʻyxatga oluvchilarning manzillar reestri boʻyicha tumanlar boʻyicha taqsimlanish. Aholini roʻyxatga oluvchilarni tegishli hujjatlar va konstovarlar bilan taʻminlash.

Maʻlumotlar yigʻish:

Aholini roʻyxatga oluvchilar ism, yosh, jins, oilaviy ahvol, maʻlumot, ish joyi va boshqa xususiyatlarni oʻz ichiga olgan aholi toʻgʻrisidagi maʻlumotlarni toʻplaydi.

Har bir roʻyxatdan oʻtgan shaxs uchun yashash manzilini yozish.

Texnologik yordam:

Mobil ilovalar, GIS (geografik axborot tizimlari) va maʻlumotlar bazalari kabi maʻlumotlarni yigʻish va qayta ishlash uchun texnologik echimlardan foydalanish.

Sifat nazorati:

Maʻlumotlarning aniqligi va toʻliqligini taʻminlash uchun sifat nazorati choralarini amalga oshirish. Vaqti-vaqti bilan maʻlumotlarni dublikatlar, xatolar yoki kamchiliklar uchun tekshiring. Maʻlumotlarni qayta ishlash va tahlil qilish: Toʻplangan maʻlumotlarni maxsus dasturlar va vositalar yordamida qayta ishlash.

Trendlar va xususiyatlarni aniqlash uchun olingan maʻlumotlarni tahlil qilish.

Manzil registrini yangilash:

Infratuzilma va manzillar tarkibidagi oʻzgarishlarni hisobga olgan holda manzillar reestrini davriy yangilab turish.

Natijalarni nashr etish:

Aholini roʻyxatga olish natijalari boʻyicha hisobotlarni, shu jumladan yashash manzillari boʻyicha statistik maʻlumotlarni tayyorlash va nashr etish.

Jamoatchilikdan fikr-mulohazalarni olish va kerak boʻlganda maʻlumotlarni tuzatish.

Xatolarni tuzatish yoki noaniqliklar aniqlanganda maʻlumotni aniqlashtirish.

Aholini turar-joy manzillari boʻyicha roʻyxatga olish davlat va munitsipal hokimiyat organlari uchun rejalashtirish, resurslarni taqsimlash va turli ijtimoiy va iqtisodiy muammolarni hal qilishda muhim vositadir.

Maʻlumotlar bazasi va maʻmuriy hududlarni yaratish aholi roʻyxatini oʻtkazishda muhim qadamdir. Ushbu maʻlumotlar maʻlumotlar yigʻish jarayonini samarali tashkil etish imkonini beradi va turli maʻmuriy birliklar boʻyicha aholini tahlil qilish imkonini beradi. Bu jarayonning asosiy vazifalari quydagilardan iborat:

Maʼmuriy xududlarning chegaralarini belgilash:

Aholini roʻyxatga olish hududida (shahar, viloyat, tuman va boshqalar) mavjud maʻmuriy birliklar xaritasini ishlab chiqish. Har bir maʻmuriy tumanning chegaralari va nomlarini aniqlash.

Maʻlumotlar bazasini yaratish:

Har bir maʼmuriy tumanda aholi va turar-joy manzillari toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olgan maʼlumotlar bazasi tuzilmasini ishlab chiqish. Ism, yosh, jins, manzil va boshqa xususiyatlar kabi asosiy maydonlarni ajratib koʻrsatish.

Manzillarni raqamlash:

Maʻlumotlar bazasidagi har bir yashash manziliga noyob identifikatorni belgilash.

Maʻlumotlarni topish va saralashni osonlashtiradigan raqamlash tizimini taqdim etish.

Geografik koordinatalarni hisobga olish:

Har bir manzil uchun geografik koordinatalarni (kenglik va uzunlik) qoʻshish, bu maʻlumotlarni tahlil qilishda GIS (geografik axborot tizimlari) dan foydalanishni osonlashtiradi.

Jadvallar va aloqalarni yaratish:

Boshqarish va tahlil qilish qulayligi uchun maʻlumotlarni turli jadvallarga ajratish.

Maʻlumotlar bazasidan samarali foydalanish uchun jadvallar oʻrtasida aloqalarni oʻrnatish. Maʻlumotlarning izchilligi va aniqligini taʻminlash uchun maʻlumotlar bazasini toʻldirish qoidalarini ishlab chiqish. Aholini roʻyxatga oluvchilarni va maʻlumotlar bazasini toʻldirish boʻyicha maʻlumot toʻplaydigan boshqa xodimlarni oʻqitish.

Maʻlumotlar bazasi sinovidan o‘tkazish:

Mumkin boʻlgan xato va muammolarni aniqlash va bartaraf etish uchun kichik hajmdagi maʻlumotlar bazasida test oʻtkazish. Maʻlumotlar xavfsizligini taʻminlash

maʻlumotlar bazasida saqlanadigan shaxsiy maʻlumotlarni himoya qilish uchun xavfsizlik choralarini ishlab chiqish. Maʻlumotlarning yoʻqolishini oldini olish uchun maʻlumotlarni zaxiralash. Maʻlumotlar bazasini yangilash manzil tuzilmasi va maʻmuriy chegaralardagi oʻzgarishlarni hisobga olgan holda maʻlumotlar bazasini vaqti-vaqti bilan yangilab turish.

Maʻlumotlar bazasini keyingi maʻlumotlarni tahlil qilish uchun tayyorlash, shu jumladan soʻrovlar, hisobotlar va boshqa vositalar.

Maʻlumotlar bazasi va maʻmuriy hududlarni yaratish roʻyxatga olishni muvaffaqiyatli oʻtkazish va natijada olingan maʻlumotlarni keyingi tahlil qilish uchun asos boʻladigan muhim qadamdir.

Urganch tuman statistika bo‘limi